بسوی انقلاب

یک سایت دیگر با وردپرس

گزارش 13 آبان: صحنه هایی از جنگ طبقاتی در تهران

بدست • 6 نوامبر 2009 • دسته: اهم مطالب٬ گزارش ها و تحلیل ها

28373
خوشبختانه علیرغم بستن راه های ارتباطی امن چون «وی پی ان» و یا «اچ تی تی پی اس» از طرف مخابرات، تا قبل از رسیدن ما به دستگاه کامپیوتر، ده ها و شاید صدها قلم گزارش های کتبی و عکس و ویدیو مخابره گشته بود. این بیانگر شکست کامل حکومت دیکتاتوری جمهوری اسلامی در سانسور خبرهای مبارزاتی است. بالا رفتن تعداد گزارشات ارسالی از مبارزات انقلابی مردم از هر اقدام اعتراضی به اقدام دیگر، راه سوء استفاده یِ تحلیل گران حکومتی را می بندد و حقایق را آنطور که هست می نمایاند.
آغاز تجمع مردمی در ساعات اولیه صبح (حتی از ساعت 7 بامداد در برخی مناطق تهران) بیانگر شوق و اشتیاق مردم در شرکت در این تظاهرات بود. از طرف دیگر استقرار هزاران نیروی سرکوبگر پلیس، سپاه، بسیجی و امنیتی ها در فورم های رنگارنگ و لباس شخصی و تمرکز ایشان در نقاط حساس شهر تهران، نشان از هراس حکومت از برگزاری موفقیّت آمیز اعتراضات، در این شهر حساس و مرکزی می داد. گو اینکه تمامی سطح شهر تهران زیر مراقبت های ویژه و حکومت نظامی قرار داشت، اما خیابان انقلاب و آزادی، بخصوص در مقابل دانشگاه های شریف و تهران- خیابان های ولیعصر بخصوص در مناطق طالقانی و انقلاب – حافظ، بخصوص در مقابل درهای دانشگاه پلی تکنیک و کریمخان – میدان هفت تیر، مفتح و کریمخان تا میدان ولیعصر و بلوار، از جمله مناطق کلیدی تمرکز نیروهای سرکوبگر بودند.
اولین نقاط تمرکز نیروهای مردمی میدان هفت تیر، خیابان ولیعصر از چها راه تا میدان، میدان فردوسی بود که فوراً با هجوم نیروهای ضد شورش و بسیجی مواجه شد و درگیری ها آغاز گشت. تمرکز نیروهای سرکوبگر توانست تا مدتی از انسجام صفوف مردم جلوگیری کند. همین اقدامات باعث می شد که جمعیت با کمی فاصله در خیابان های مجاور جمع شوند. هر گروهی که اقدام به شعار دادن می کرد، فوراً توجه نیروهای سرکوبگر را جلب کرده و به سمت شان هجوم می بردند. با درگیری و ضرب و شتم وحشیانه این نیرو ها با گروه های مذکور، در نقطه یِ دیگری مردم شعار می دادند. حدود ساعت 9 و نیم، درگیری در چند نقطه به شدتی شد که نیروهای سرکوبگر ناچار به استفاده از گاز اشک آور شدند. مردم دلیر ما با نشان دادن شجاعت خارق العاده هجوم نیروهای سرکوبگر را با ضد حمله خود پاسخ می دادند. این نشاندهند ه یِ بی اثر بودن توصیه های اصلاح طلبان بود که مردم را از اقدامات رادیکال و قاطعانه علیه نیروهای سرکوبگر منع می کردند. این توصیه ها گویا به محافظین مهدی کروبی هم اثری نکرده بود. چرا که هنگام رسیدن مهدی کروبی به میدان هفت تیر و هجوم نیروهای امنیتی و ضد شورش به سمت دسته های همراه وی و خود او، محافظین شخصی مهدی کروبی با نیروهای حکومتی به شکل خونینی درگیر شدند. شاهدان عینی خبر دادند که یکی از این محافظان تیر خورد و به زمین افتاد. دیگران اصابت کانتینر گاز اشک آوری که مستقیماً از فاصله نزدیک به سر او شلیک شده بود را علت جراحات خطرناک وی گزارش داده اند.
در منطقه دانشگاه تهران نیز خبر از درگیری دانشجویان با نیروهای سرکوبگری که مانع خروج ایشان از دانشگاه بودند مخابره شده است که پس از ساعتی، بالاخره با خروج گروه های دانشجویی، ضد و خورد به خیابان ها و در میان مردم کشیده می شود. از طرف دیگر علیرغم زد و خوردهای شدید در خیابان طالقانی، حدود ساعت 10 تا 10 و نیم صبح، هزاران نفر از مردم موفق به انسجام صفوف خود شده و با فریاد «مرگ بر دیکتاتور» به سمت سفارت آمریکا حرکت می کنند. ازدهام این جمعیت به حدی بوده است که فریادهای «مرگ بر دیکتاتور» ایشان از طریق صدا و سیمای حکومتی که در حال پخش تجمع رسمی چند هزار نفر از مزدوران حکومتی مقابل سفارت آمریکا بود نیز پخش شده است.
یکی از سخت ترین درگیری ها در میدان هفت تیر و پس از ورود مهدی کروبی گزارش شده است. نیروهای سرکوبگر بصورت شدید و گسترده از گاز اشک آور استفاده کرده و با باطوم و حتی لوله های آهنی به جان مردم افتاده اند. درگیری مردم با نیروهای سرکوبگر بسیار شدید بوده است. به حدی که تعداد زیادی از مردم با سر و دست شکسته به خانه هایی که پذیرای ایشان بودند پناه می بردند. حاضرین از دفاع متقابل و قاطعانه مردم گزارش داده اند که تعداد بسیاری از نیروهای مهاجم حکومتی را نیز مضروب و مصدوم کرده بودند و همانطور که گفته شد، محافظین شخصی کروبی نیز در این زد و خوردها شرکت فعالانه داشته اند. در این درگیری صدای شلیک چندین گلوله در کوچه های فرعی گزارش شده است. این درگیری مساحتی وسیعی از خیابان مطهری و مفتح تا نزدیک امجدیه و کریمخان تا ایرانشهر را در بر داشته است.
اما در خیابان ولیعصر شرایط فرق می کرد. در آنجا، از خیابان مطهری تا چهار راه ولیعصر مملو از جمعیّت بود. نیروهای سرکوبگر از تاکتیک های موضعی استفاده می کردند تا در میان جمعیت فضای خالی درست کنند. سپس، نیروهای زیادی را در بین جمعیت جدا شده وارد کرده و به ضرب و شتم مردم می پرداختند. شعارهای مرد در این منطقه بسیار رادیکال بود. شعار «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه ای»، «استقلال،آزادی، جمهوری ایرانی»، «مرگ بر این دولت مردم فریب» و حتی چندین بار شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی» نیز شنیده شد.
درگیری در بسیاری از مناطق تا سا عت ها ادامه داشت. در بعداز ظهر تهران شکل یک منطقه جنگی را به خود گرفته بود. خیابان کارگر و جمالزاده و آزادی، تا میدان آزادی نیروهای یگان ویژه و ضد شورش با مردم در درگیری به سر می بردند. بسیاری از مردم مصدوم و مضروب را به بیمارستان های منطقه و بخصوص به بیمارستان خمینی منتقل می کردند. در میان مضروبین و مصدومین، نیروهای سرکوبگر نیز دیده می شد. گزارش شلیک مستقیم به مردم در خیابان های فرعی این منطقه مخابره شده است. شاهدان عینی از بیمارستان شریعت رضوی گزارش دادند که دو جوان که گلوله به پایشان اصابت کرده بود را در بخش اورژانس تحویل گرفته اند. زد و خورد مردم با مأموران حکومتی در مناطق آزادی و صادقیه تا ساعاتی پس از تاریکی همچنان ادامه داشت. گزارش های متعددی از به آتش کشیده شدن اتوبوس های زرد رنگی که مسئول ترابری نیروهای بسیجی بودند رسیده است. همچنین درگیری ها در میرداماد، میدان ونک و سید خندان نیز در جریان بوده است. در تمامی مناطق مردم برای حفاظت خود در مقابل حملات گاز اشک آور کانتینرهای بزرگ حمل زباله را به وسط خیابان انداخته و آتش زده بودند. شعارها در منطقه صادقیه «مرگ بر خامنه ای»، «خامنه ای قاتله ولایتش باطله»، «مرگ بر جنتی» و «مرگ بر احمدی نژاد» بوده است.
درگیری های بین مردم و نیروهای سرکوبگر از هفته اول پس از نماز جمعه 29 خرداد تا به امروز بی سابقه بوده است. درخيابان هفت تير که در ساعت 4 بعدازظهر با موج جدیدی از جمعیت روبرو گشته بود، مزدوران حكومتي به طوروحشيانه اي به مردم حمله كرده اند, به حد مرگ لباس سياه ها جمعيت را ميزنند و روي تظاهر كنندگان آب جوش ريختند . دانش آموزان با انرژيي غير قابل توصيفي جلوي مزدوران ايستاده اند وشعارميدهند , دختران شجاع با زنجيربستن مانع ميشوند كه پسران كمتر كتك بخورند اما مزدوران دريورش وحشيانه اي دختران راهم مورد ضرب وشتم قراردادند وبسياري ازآنان را دستگيركردند وبه مكان هاي ناشناخته اي منتقل كردند . دروليعصرهم روي مردم آب جوش ريختند . تعداد دستگير شدگان بسيار زياد است . فرق سر بسياري از جوانان با ضربات باتون شكافته شده است .
در بعد از ظهر دیگر شعارها بوی انقلاب گرفته بودند. شعارهايي كه جمعيت مي دهند :مرگ بر اصل ولايت فقيه/ تجاوز، جنايت، مرگ بر اين ولايت . صدای آمبولانس ها فضای شهر را پر کرده است.

دیدگاه خود را بیان کنید.