بسوی انقلاب

یک سایت دیگر با وردپرس

زمان آن رسیده «شبح» واقعی شود!

بدست • 11 ژوئن 2009 • دسته: اهم مطالب٬ منتشر شد٬ گزارش ها و تحلیل ها

manifest01 ترجمه از مهراد مینایی

“شبحى در اروپا در گشت و گذار است – شبح کمونيسم.” – مانیفست حزب کمونیست 1847

در طی تابستان، همزمان با  تلاش دیلی تلگراف جهت عدم تحریک احساسات خوانندگان محافظه کارش با پیش بینی چشم انداز ” خشم در خیابانها ” ، هشدارهای ِ فزاینده ی ِ ژورنالیستی در مورد امکان فروپاشی اجتماعی به دنبال ِ فروپاشی مالی ، مدام در حال افزایش بود. استفن کینگ ، رئیس HSBC – یکی از معدود بانکهایی که مدیون کمک های دولتی نیست – و آخرین پیامبر سیستم سود ، علیرغم زیانهای ِ ثبت شده ی ِ بانک ،  از سهامداران اش خواست تا با کمک 5/12 میلیارد لیره ای خود،  تراز نامه ی ِ بانک را سر و سامان دهند. در مقاله ای تحت عنوان : ” سرمایه داری چشم به راه گرداب ؛  حق با مارکس نبود؟” کینگ با لحنی تایید آمیز این عبارات مانیفست کمونیست را نقل می کند:

…بحران های تجارتی … با تکرار ادواری شان ، هربار سهمگین تر از بار قبل ، موجودیت کل جامعه ی ِ بورژوایی را به چالش می کشند. در این بحرانها نه تنها بخش اعظم تولیدات موجود  بلکه همچنین نیروهای تولیدی قبلا” موجود نیز بطور ادواری نابود می شوند. در این بحرانها ، ایپدمی تولید اضافی ، همچون همه ی ِ ادوار قبلی به شکل  مزخرفی تکرار می شود …

ایندپندنت ؛ دوم مارس 2009

نظر کینگ در این خصوص به این قرار است :

« مهم نیست نظر شخص در مورد مارکس چه باشد ، واقعیت این است که وی از رموز چرخه ی ِ تجاری آگاه بود ».

چه چیزی موجب چنین اعترافات دردناکی از سوی سرمایه داران می شود ؟ بی شک تاثیرات بحران ! آقای کینگ برخلاف بسیاری از رفقای  کله شق خود ، شرایطی را که در آن هستیم درک می کند.

تاکنون چنین کاهشی در تولید اقتصاد جهانی سابقه نداشته است. هرگونه محاسبه کنیم ، با بدترین نوع بحران جهانی روبرو هستیم: بدتر از اولین شوک نفتی در اواسط دهه ی ِ هفتاد و بدتر از رکود بازار در اوایل دهه ی ِ هشتاد ،  یعنی دوران ظهور بحران بدهی های آمریکای لاتین و سلطه ی ِ مانتاریسم لگام گسیخته  ، دورانی که اقتصاد جهانی مجبور به کنار آمدن  با قیمت دوبرابر شده ی ِ نفت شد. علاوه بر اینها در حال حاضر نمی توان برآمدن ِ رکود را به عنوان دلیلی برای کاهش محصولات عنوان کرد زیرا نابودی اعتبارات در همه اشکالش دیده می شود.  در حقیقت با جهانی سرو کار داریم که سقوط محصولات با کاهش قیمت ها عجین شده است و این یعنی : فلاکت!

این اوضاع مختص بریتانیای ِ کینگ نیست. آقای کینگ در باره ی ِ جهان حرف می زند. در دسامبر 2008 نرخ سالانه ی ِ کاهش در بریتانیا  12%  ؛ در اسپانیا 20%  ؛ در ژاپن 21% ( و در ژانویه امسال حدود 30% ) بود.تنها در ماه نوامبر تجارت جهانی 6% افت داشت. بعد از ورشکستگی وال استریت در 1929، چهار سال طول کشید تا اقتصاد جهان با 25% کاهش مواجه شود اما به گفته ی ِ ولفگانگ مونچو در فایناشنال تایمز ( نهم فوریه 2009) این میزان سقوط تا پایان 2009 اتفاق خواهد افتاد.

بهای بحران

در همه جا کارگران نخستین قربانیان نتایج بحران هستند. در بریتانیا چهارمیلون نفر از تاثیر منفی بحران بر سفره شان رنج می برند. پرداختهای رهنی ده در صد از کل جمعیت  به تعویق افتاده است. نرخ بیکاری تقریبا” دو برابر دوران واندالیسم ‌صنعت زدایی تاچر در دهه 1980 است. تنها در ماه ژانویه 2009 ، 600000 شغل از دست رفته است. دولت پیش بینی کرده است که تا پایان 2010 نرخ بیکاری به سه میلیون نفر برسد ، اما باروند کنونی اوضاع  این امر زودتر از اینها متحقق خواهد شد. نباید فراموش کرد این آمار و ارقام خیلی کمتر از نرخ واقعی بیکاری است زیرا 6/2 میلیون نفر در این محاسبات منظور نشده اند ( برای پنهان کردن واقعیتهای موجود) . در سه ماه گذشته ، درکسب و کارهای کوچک 30000 شغل از دست رفته است.

و اینهمه ، تاثیر خود را بر پرداخت ها به جای گذاشته اند. 25% درصد از کمپانی ها از هرگونه افزایش دستمزدها خودداری کرده اند و این در حالی است که تقریبا” 50% ( از 260 موردی که از سوی خدمات روابط صنعتی مورد بررسی قرار گرفته ) از کمپانی ها دستمزدها را ثابت نگهداشته و حتا کاهش داده اند. کارگرانی که به روسا ی خود اعتماد کرده و گفته ی ِ آنها را مبنی بر اینکه ” همه ما برای سرپا نگهداشتن شرکت باید فداکاری بکنیم ” پذیرفته اند چاره ای جز تمکین به کاهش دستمزدهای خود نداشته اند. در JCB کارگران برای حفظ چند صد شغل به کسر 50 لیره در هر هفته از دستمزدهای خود رضایت داده اند و اینهمه در حالی است که همین شرکت سال قبل 100 میلیون لیره سود به جیب زده است ( در سالهای قبل از این هم سودآورتر بوده است ) . در طی چندین هفته ای که این فداکاریها ادامه داشت 500 نفر از کارگران  اخراج شدند. مشابه این اتفاق در  Toyota در منطقه ی ِ دربی و در دییساید  روی داد . جایی که اتحادیه متحد کارگری بر سر 10% کاهش دستمزد در طی یکسال به منظور” حفظ  شغل ها ” مذاکراتی انجام داده بود.

کارگران مسن تر که فکر می کردند بزودی از لذت بازنشستگی برخوردار خواهند شد دیگر ” لذت ” را کلمه ای مناسب نخواهند یافت. کمپانی هایی که سالها پول بیمه ی ِ بازنشستگی آنها را غارت کرده اند حالا کتبا” به این کارگران اطلاع داده اند که  به دلیل سرمایه گذاری نادرست در ” منابع  سرمایه گذاری سازمانیافته ” بخش اعظم حقوق بازنشستگی ( حدود 40% ) خود را از دست داده اند.

با وجود این ، باید افزایش بیکاری به مفهوم کاهش قیمت ها باشد ، در حالی که چنین نیست. شاخص قیمت خرده فروشی ها در ماه ژانویه از 3 به 1/3% افزایش یافته است ( عمدتا” به علت کاهش ارزش پوند ) اما حتا اینها حقیقت اوضاع برای کارگران معمولی را پنهان می کند. سال گذشته قیمت خرده فروشی در بخش لباس پایین آمده اما قیمت نان 1/10 % افزایش یافته است. میزان متوسط مالیات در انگلستان 5% افزایش خواهد یافت ( امسال  این امر در اسکاتلند مسکوت گذاشته شد ) و کسی متوجه نشد که کمپانی های انرژی افزایش کلی در تابستان گذشته را مسکوت گذاشته اند. کاهش عوامفریبانه ی ِ 2% در VAT تاکنون تاثیر اندکی داشته است اما وقتی همه ی ِ ما قدری از میزان فقرمان کاسته می شود بخاطر این مرحمت ناچیز دولت سپاسگذار می شویم. دولت  تنها زمانی سر کیسه را شل می کند که بخواهد حداقل استاندارد زندگی را تضمین کند. هر دو حزب سیاسی عمده قصد دارند در سال 2011 ،   35 میلیارد لیره از هزینه های دولتی را صرفه جویی کنند. اینکار تنها از طریق حمله به رفاه مردم امکان پذیر است. طلایه دار این اقدام ، هشدار به از کار افتادگانی است که اگر مایلند از مزایای از کار افتادگی استفاده کنند باید آمادگی خود را برای انجام بعضی از کارها اعلام کنند. یکی از طراحان این برنامه اخیرا” از حزب کارگر به حزب رقیب گروید تا تاییدی بر این واقعیت باشد که سرو ته همه ی احزاب حاکم از یک کرباس است.

 

 

مقاومت

 

تهاجمات ضد کارگری ذکر شده در بالا تنها آغاز کار است. آنگونه که آقای کینگ در ایندپندنت می گوید : ناگهان خود را در بحبوحه ی ِ سقوط عملی در مقیاس مارکسیستی یافتیم.

 

بنظر ما منظور آقای کینگ سقوط ساختاری سرمایه داری است. مفهوم سقوط ساختاری این است که هیچ چشم انداز کوتاه مدتی برای خلاصی از این وضعیت متصور نیست. طبقات حاکم برای حفظ تولیدات سودآور راهی جز حمله به استانداردهای زندگی  کارگران در سراسر جهان ندارند. زیرا بحران چنان عمیق است که رهایی از آن ممکن نیست. انفجار بدهی ها در سال 2007 ، به 250 سال تولید جهانی برای باز پرداخت آنها نیاز دارد. بنابراین اگر آنها استاندارهای زندگی مردم را غارت کنند و باز هم قادر به سرو سامان دادن به اوضاع خود نباشند ، چکار می توانند بکنند؟ سناریوی محتمل این است که آنگاه اتحاد شکننده بین حاکمان جهان بتدریج در هم خواهد شکست. قبلا درماه آوریل در طی آماده سازی برای نشست G20 نشانه هایی از شکر آب شدن روابط بین ایالات متحده و اروپا ظاهر شده است. هر دولتی دولت دیگر را متهم به اتخاذ سیاستهای حمایتی بیش از توافقات قبلی می کرد. جنگ تجاری بین حاکمان نمایان خواهد شد و به جنگ واقعی منجر خواهد شد. به این ترتیب سرمایه داری تنها عرضه کننده ی ِ بربریت و جنگ خواهد شد.

 

تنها آلترناتیو مثبت مقاومت جمعی ِ  اکثریت استثمار شونده ی ِ جهان است. معنی این گفته مذاکرات و مانورهای فرسوده و رنگ و روباخته ی ِ اتحادیه های ِ کارگری از نفس افتاده مثل RMT بر سر از دست رفتن مشاغل در راه آهن نیست. تهدید به اعتصاب در چند ماه آینده راه صحیح  مبارزه نیست بلکه در  اولین گام استراتژیک مذاکره باید قاطعانه حفظ کلیه ی  ِ مشاغل را طلب کند ( اینگونه نباشد که اگر اتحادیه بتواند چند شغل را حفظ کند آن را به مثابه ی ِ پیروزی در بوق و کرنا بدمد) .

بیش از دو دهه است که اتحادیه های کارگری در قبال از دست رفتن مشاغل با دستمزدهای بالای ِ مراکز تولیدی سکوت کرده اند. حال که طلیعه های مقاومت ظاهر شده اتحادیه ها از مخفی گاههای امن خود بیرون خزیده اند تا رهبری مقاومت را قبضه کنند. پذیرفتن رهبری اتحادیه ها به مفهوم پذیرش صنعت با استراتژی صنعتی و مذاکره با اربابانی است که هیچ چیز برای عرضه ندارند و نیز پذیرفتن اولویت ملی گرایی بر وحدت کارگری است. هیچ واحد مورد تهدید بیکاری قادر به مبارزه ی ِ منفرد نیست. کارگرانی که سر به زیر انداخته و منتظر مرحمت روسا می مانند هیچ گاه به اهداف خود نخواهند رسید و به این ترتیب روسا واحد به واحد ما را اخراج خواهند کرد. سیستم سرمایه داری به پایان راه خود رسیده و تنها بدبختی و فلاکت ایجاد خواهد کرد. ما چیزی غیر از بدهی هایمان برای از دست دادن نداریم. لازم است سیستم و تولید را به دست خود بگیریم و آن را به سیستمی که بجای  پر کردن جیب اشراف ، نیازهای مردم را تولید می کند بدل نماییم. انجام این وظیفه آسان نیست اما در گوشه و کنار جهان موارد پیروزمندی از این اقدام کارگری انجام یافته است.

 

یکی از خصیصه های روحیه بخش مبارزات در پالایشگاه نفت لیندسی ( در همه جا نوشته هایی در این مورد یافت می شود ) درک لزوم همبستگی در میان کارگران بود و بسیاری از کارگران نقاط دیگر با طی  کیلومترها مسافت همبستگی و اتحاد خود را اعلام نمودند. پوستری افراشته شد که در آن حمایت کارگران لهستان از این اعتصاب اعلام شده بود. این اعلام موضع نشان از این دارد که کارگران به خصیصه ی ِ بین المللی بودن این مبارزات آگاه می شوند. در گوادلوپ در طی اعتصاب عمومی چند هفته ای قیام واقعی به وقوع پیوست که در طی تبادل آتش بین معترضین و پلیس یکی از مسئولین اتحادیه به قتل رسید. گرچه خطر این وجود داشت که مسئله ی ِ نژادی بر طبقه غلبه کند – از آنرو که اعتصابیون همه سیاه پوست بودند و الیت حاکم سفید پوستان Bekes” ( عاملی که مطبوعات خواستند به دامن بزنند) اما در نهایت اعتصاب با دستاوردهایی برای کارگران به پایان رسید. ساکوزی افزایش 200 شلینگ در دستمزد پایه را پذیرفت ( پرداخت بخشی از آن را دولت تقبل کرد) وی همچنین  قبول کرد قیمت کالاهای اساسی را پایین بیاورد( برای نمونه در آنجا قیمت پاستا  90% بیشتر از فرانسه است) . اما با مراجعه به نشریات می توان فهمید که به خاطر پذیرفته نشدن کاهش قیمتها و عدم پرداخت دستمزد اضافی از سوی کارفرمایان ِ منطقه ، تشنج هنوز هم ادامه دارد.

در ایرلند 120000 تظاهر کننده ی ِ مصمم بر علیه 5/5% کاهش دستمزدهای بخش دولتی برای جبران هزینه های حقوق بازنشستگی  اعتراض کردند و سازمان مستقل سربازان با پیوستن به آنها اعلام نمودند اجازه نخواهند داد از آنها به مثابه ی ِ اعتصاب شکن بر علیه کارکنان بخش دولتی استفاده شود.

 

در دوندی 12 کارگر در یک واحد  کوچک بسته بندی بلور اظهار داشتند دو روز قبل مدیر شرکت استعفا داده و اعلام ورشکستگی نموده است و آنها بعد از 14 سال کار در آن واحد بدون دریافت پول بلاتکلیف مانده اند. این حیله گری آشکار سرمایه داری است که کارگران را دست خالی رها کرده است. همانند کارگران درب و پنجره ی ِ ایالات متحده ، کارگران واحد بسته بندی بلور، شکی در از دست دادن کار خود نداشتند.  اما برای دریافت پول خود واحد تولیدی را تصرف کرده اند تا مالکان آن نتوانند دستگاهها و مواد خام را خارج کرده و به فروش برسانند. حمایت های همبستگی از سراسر بریتانیا در قبال عمل آنها ادامه دارد.

اینهمه، نشانه های اولیه ی ِ اقدامات کارگری است. آنچه ما نیاز داریم ، یافتن آلترناتیوی روشن جهت کنترل  مبارزات خود و محل های کار مان است. چیزی غیر از زنجیرهای مان که ما را به این سیستم پوسیده وصل کرده ، از دست نخواهیم داد و در مقابل جهانی را به دست خواهیم آورد. کارگران جهان متحد شوید. اینک دوران شماست!

 

دیدگاه خود را بیان کنید.